Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1992 roku. Inspiracją były sukcesy muzyczne rodziny Gąbickich, pochodzącej właśnie z Dobrego Miasta. Głównym organizatorem jest Miejsko-Gminny Dom Kultury w Dobrym Mieście, ale w przygotowaniu poszczególnych imprez biorą udział także Ministerstwo Kultury i Sztuki, różne fundacje oraz instytucje kulturalne, oświatowe i samorządowe.

Festiwal jest zawsze organizowany w lipcu lub sierpniu i trwa przez kilka dni. Uczestnikami są rodziny zarówno z Polski, jak i zagranicy. W programie imprezy są warsztaty muzyczne oraz cykl koncertów i występów estradowych na terenie miasta i gminy.
Uczestnicy prezentują najróżniejsze gatunki muzyczne – pieśni patriotyczne, ludowe, muzykę rozrywkową, poważną, a nawet szanty. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Koncert galowy oraz wręczenie nagród odbywa się w sali widowiskowo-kinowej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Dobrym Mieście. Przyznawana jest również Nagroda Publiczności Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących.

W 2012 roku odbyła się wyjątkowa, jubileuszowa edycja. Przypomniano na niej laureatów z poprzednich lat. Spotkania Rodzin Muzykujących otrzymały również imię, nieżyjącego już, Stanisława Steczkowskiego. Rodzina Steczkowskich, jako modelowa i najbardziej sławna w Polsce rodzina muzykująca, była gwiazdą wieczoru.
(MM / Fot. pixabay / CC0)