Miasto sprawia wrażenie, jakby zatrzymał się tu czas. Dzieje się tak za sprawą wieży ciśnień oraz zabytkowego kościoła z XV wieku. Czemu warto się tu wybrać?

Pierwszą atrakcją w Dobrym Mieście jest zabytkowa wieża ciśnień, która zachowała się w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym. Znajduje się tuż obok blokowiska, więc mieszkańcy mogą podziwiać ją nawet z okien swoich domów.

Niedaleko ul. Łużyckiej mieści się budynek gospodarczy wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie pełnił funkcję kuźni lub warsztatu. Uwagę zwraca konstrukcja dachu oraz wieżyczka z drewnianymi elementami, która kiedyś mogła być gołębnikiem. Stowarzyszenie „Kresowiacy” wyremontowało budynek, który stanowi obecnie jego siedzibę.

Kościół Schinklowski
W Dobrym Mieście warto też obejrzeć Kościół Ewangelicki, który pełni dziś funkcję Centrum Kulturalno-Bibliotecznego. Kościół ma styl neoromański i został wybudowany w latach 1830 – 1834. Zaprojektowany przez Karola Fryderyka Schinkla, znany jest również jako Kościół Schinklowski. Powstał na planie prostokąta z kwadratowymi przyporami w narożnikach, a wieża została wybudowana na planie kwadratu. Na wieży możemy zobaczyć ślady po tarczach zegarowych oraz arkadowe okienka.

Do 1945 roku budynek był kościołem ewangelickim. Po II wojnie światowej został opuszczony. W latach 60. pełnił funkcję domu kultury. Natomiast od 31 maja 1978 r. budynek należy do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrym Mieście.

To tylko niektóre z zabytków tego miasta. Warto się tu wybrać, szczególnie w lecie, gdy pogoda bardziej sprzyja spacerowaniu.

Fot. panoramio.com